HOME > Volný čas > Geocaching ve SKiMU

Geocaching ve SKiMU

Geocaching v Malé ÚpěMáte rádi přírodu a hry spojené s hledáním pokladu? Už jste objevili geocaching? Jestli ne, tak je na čase ho více poznat.

Geocaching v Česku

Geocaching je v Česku, v poměru k ostatním zemím, velice oblíbenou zájmovou činností. Chození na procházky je nuda, pokud nemáte nějaký pořádný cíl. A tím cílem by mohl být poklad! Jak nejlépe dostat celou rodinu ven na výlet, když je krásně? Najděte si na mapě nejbližší poklady a vyražte za dobrodružstvím třeba jako hledači pokladů, nebo jako piráti a nebo jako průzkumníci.

Hledaným pokladem je schránka, keška, ve které jsou uloženy různé věci. Základními věcmi jsou: pravidla pro náhodné nálezce, návštěvní lístek (logbook) a předměty na výměnu. Do logbooku se zapisují ti, kteří schránku objevili. Určitě musíte uvést svou přezdívku, datum objevu, krátkou informaci o nálezech a sluší se připojit i poděkování zakladateli kešky. Ze schránky si můžete vzít jakoukoli věc, kterou si chcete nechat na památku, ale slušností je nahradit tuto věc nějakou jinou věcí ve stejné nebo vyšší hodnotě.

Kde hledat

Kešky bývají ukryté na místech, která jsou něčím zajímavá. Na webových stránkách geocaching.com najdete ke každé schránce i malou historii, která odhaluje proč bylo místo vybráno a co zajímavého můžete v okolí najít. Kešky nemusí být nutně schované někde v lese, nebo na louce, najít je můžete i ve městě, schované pod lavičkou, u lampy nebo třeba pod billboardem. Běžní lidé kešky nesmí vidět, a proto jsou schovky velmi důmyslné. Musíte si také dávat pozor, když kešku vracíte, protože vás nikdo nesmí vidět!

Ještě než začnete, tak si přečtěte krátké shrnutí všech pravidel.

Typy kešek

Tradiční keška Tradiční keška Tradiční keška je fyzickou schránkou, jejímž základním rysem je, že se nachází přímo na místě, udaném souřadnicemi v záhlaví zadání.
Multi-keška Multi-keška Multi-keška obsahuje návod/výpočet k nalezení další kešky či mezizastávky a druhá keška/mezizastávka má návod/výpočet, jak najít třetí a tak dále.
Mystery keška Mystery keška U Mystery kešky nejsou udány souřadnice a geocacher je musí získat nějakým výpočtem, vyluštěním šifry, hádanky, vyhledáním v pramenech, zjištěním souřadnic v jiné keši či keších nebo jinak.
Letterbox Letterbox Letterbox je forma hledání s částečným použitím stop místo souřadnic (tj. část dle popisu cesty či fotografií, část dle souřadnic). Někdy ukrývá schránka souřadnice a navíc je rozdělena na dopis a geocache.
Whereigo Whereigo Wherigo užívá pro část lovu či celý lov objekty, které se nachází přímo v terénu. Geocacher se na trase dozvídá, co bude dále. Hledání je ukončeno klasickou fyzickou keškou.
Event keš Event keš Event jsou setkání geocacherů, která se později archivují. Slouží ke seznamování geocacherů, výměně zkušeností a předmětů ze schránek.
Mega-event Mega-event Mega-Event keš je obdoba běžného eventu, ale zpravidla nadnárodního či dokonce celosvětového rozsahu. Eventu se musí zúčastnit alespoň 500 a více geocacherů.
CITO Event CITO Event CITO event je setkání, na kterém se geocacheři snaží vyčistit vymezené území od odpadků a nepořádku, který v přírodě zanechali lidé.
Earthcache Earthcache Earthcache je zvláštní typ virtuální cache, která se zakládá v místech s geologickou či jinou zajímavostí a úkolem návštěvníka není najít fyzickou schránku, ale dojít na dané místo a zjistit si pár informací.
Virtual keška Virtual keška Virtuální keška není skutečná schovaná schránka. V tomto případě musíte zjištit něco (např. jména na pamětní desce apod.) na zadaných souřadnicích a následně to odeslat autorovi kešky pro uznání logu.
Webcam keška Webcam keška Webcam keška je druh virtuální kešky. Na místě kešky je webkamera, před kterou se postavíte a zavoláte svému partnerovi u počítače. Ten vás vyfotí a svojí fotku pak pošlete na web a zapíšete tak svojí návštěvu.

Via Wikipedia

Kolem Malé Úpy je také pár kešek. Zkuste je najít.


Via Geocaching.com